Changes to the playbill
Select venue
Select performance type
Select month
1
November
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:00
2
November
Saturday
The Prokofiev Hall
12:00
opera for children
Concert Hall
12:00

concert for children

Mariinsky II
13:00
The Prokofiev Hall
15:00
opera for children
Concert Hall
19:00
Celebrating 65 years of the St Petersburg TV and Radio Children's Chorus
3
November
Sunday
Concert Hall
12:00
The Academy of Young Theatre-Goers
Mariinsky II
13:00
Mariinsky II
19:00
opera in three acts

В главных партиях: Yekaterina Goncharova, Migran Agadzhanyan, Yaroslav Petryanik

Concert Hall
19:00
Film music at the Mariinsky

a screening of Harold Lloyd's film Safety Last! will be accompanied by musical improvisations performed by Alexey Chizhik (vibraphone, piano) and Vladimir Volkov (double bass)

Mariinsky Theatre
19:30
choreographic poem in four acts with prologue and epilogue

Featuring Anastasia Matvienko, Xander Parish, Yuri Smekalov, Anastasia Kolegova, Erwin Zagidullin

4
November
Monday
Mariinsky Theatre
15:00

stage cantata (concert performace)
Solists: Anna Denisova (soprano), Stanislav Leontiev (tenor), Vladislav Kupriyanov (baritone)

Mariinsky Theatre
19:00
Concert Hall
20:00
Concert of the prize-winner of the Tchaikovsky International Competition
5
November
Tuesday
Mariinsky II
18:30
Concert Hall
19:00
Mariinsky Theatre
19:30
Performance by the Leonid Yakobson Ballet Theatre
fantasy ballet in two acts
6
November
Wednesday
Mariinsky II
19:00
opera in three acts with prologue The Noblewoman Vera Sheloga (1952 Production)

Featuring Irina Churilova, Dmitry Grigoriev, Svetlana Kapicheva, Anton Perminov, Liuba Sokolova, Stanislav Trofimov, Gennady Bezzubenkov, Oleg Videman

Concert Hall
19:00

tragedia lirica in two acts (concert performance)
Featuring Pavel Shmulevich, Tatiana Starkova, Regina Rustamova, Yuri Yevchuk, Dmitry Voropaev, Lyudmila Gradova

Mariinsky Theatre
19:30
7
November
Thursday
Concert Hall
18:30
The Musorgsky Hall
19:00
Masterpieces of Russian Vocal Music

Performed by soloists of the Mariinsky Academy of Young Opera Singers

The Prokofiev Hall
19:00
8
November
Friday
Mariinsky II
19:00
The Prokofiev Hall
19:00

Script Author and Host: Natalia Entelis

Concert Hall
19:00
children’s opera
Mariinsky Theatre
19:30
9
November
Saturday
The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30
The Stravinsky Foyer
14:00
The Prokofiev Hall
15:00
opera for the very youngest
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
10
November
Sunday
The Shchedrin Hall
12:00
Mariinsky II
13:00
Concert Hall
13:00

Beethoven. Piano Concerto No. 3
Soloist: Peter Laul (piano)
Introduction by Leonid Gakkel

The Shchedrin Hall
13:30
Mariinsky Theatre
18:00
Mariinsky II
19:00
13
November
Wednesday
Concert Hall
19:00
Concert of the prize-winner of the Tchaikovsky International Competition

Soloist: Alexei Melnikov (piano)
Conductor: Oleg Zverev

14
November
Thursday
Concert Hall
19:00
As part of the festival programme of the VIII St Petersburg International Cultural Forum

Sergey Dogadin (violin), Matvey Demin (flute), Mao Fujita (piano), Alexei Lobikov (trombone), Fedor Shagov (tuba), Maria Barakova (mezzo-soprano), Alexandros Stavrakakis (bass), Anastasia Kobekina (сello)

Mariinsky II
19:30
As part of the festival programme of the VIII St Petersburg International Cultural Forum
ballet in two acts

Featuring Ekaterina Kondaurova, Roman Belyakov

Mariinsky Theatre
20:00
As part of the festival programme of the VIII St Petersburg International Cultural Forum
15
November
Friday
16
November
Saturday
The Prokofiev Hall
12:00
PREMIERE
opera for the very youngest
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:30
17
November
Sunday
Mariinsky II
13:00
ballet in two acts after the novel by Lev Tolstoy

Featuring Olesya Novikova, Viktor Baranov, Maxim Zyuzin, Alexandra Iosifidi

Concert Hall
13:00
opera (autumn tale) in one act and three tableaux

Featuring Andrei Zorin, Natalia Yevstafieva, Angelina Akhmedova, Yefim Zavalny, Pavel Shmulevich

Mariinsky Theatre
19:00
The Prokofiev Hall
19:00
Mariinsky II
19:30
ballet in two acts after the novel by Lev Tolstoy

Featuring Alina Somova, Islom Baimuradov, Alexander Sergeev, Yekaterina Chebykina

18
November
Monday
Concert Hall
19:00

Soloists: Sergey Tanin (piano), Martti Rousi (cello)
Conductor: Natalia Bazaleva
Programme: Mikheyev. Beethoven. Dvořák

19
November
Tuesday
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
Mariinsky Theatre
19:30
The Prokofiev Hall
19:30

The St Petersburg Conservatoire presents Outstanding chamber music performers of the 20th century. Portraits of acclaimed professors

20
November
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
Concert Hall
19:00

Programme: Bach. Schumann. Beethoven

The Prokofiev Hall
19:30
mono-opera dedicated to Anna Akhmatova
21
November
Thursday
The Shchedrin Hall
19:00
The birth of masterpieces

Script Author and Host: Natalia Entelis

Mariinsky II
19:30
Performance of the of Samara Academic Opera House

ballet-parable

22
November
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
Concert Hall
19:00
Mariinsky II
19:30
Performance of the of Samara Academic Opera House

ballet-parable

23
November
Saturday
The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00

Programme: Chopin, Rimsky-Korsakov

The Prokofiev Hall
19:30
24
November
Sunday
The Shchedrin Hall
12:00

Script Author and Host: Olga Piccolo

Concert Hall
12:00
The Academy of Young Theatre-Goers

Script Author and Host: Natalia Entelis

The Shchedrin Hall
13:30

Script Author and Host: Olga Piccolo

Mariinsky Theatre
19:30
25
November
Monday
Mariinsky Theatre
19:30
Performance by the Leonid Yakobson Ballet Theatre
ballet in three acts
26
November
Tuesday
Concert Hall
19:00
Mariinsky Theatre
19:30
choreographic poem in four acts with prologue and epilogue

Featuring Olesya Novikova, Andrei Yermakov, Roman Belyakov, Ekaterina Kondaurova, Maxim Izmestiev

The Prokofiev Hall
19:30

The St Petersburg Conservatoire presents Models of Russian folklore

27
November
Wednesday
Mariinsky II
19:00
The Shchedrin Hall
19:30

Legislators of the Ecclesiastical Style.
Written and presented by Father Ilya Makarov

28
November
Thursday
Concert Hall
19:00
St Petersburg House of Music soloists

Evgenii Evgrafov (piano), Adelina Tazieva (flute), Petr Fedotov (violin)

29
November
Friday
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
Mariinsky Theatre
19:30
30
November
Saturday
The Musorgsky Hall
12:00
Concert Hall
13:00

concert for children

Concert Hall
19:00

Soloist: Sergei Redkin (piano)
Conductor: Ivan Stolbov

Mariinsky II
19:30
Mariinsky Theatre
20:00
Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit