Playbill for November 2019

1
November
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:00
2
November
Saturday
Mariinsky II
13:00
Mariinsky II
19:30
Concert Hall
12:00

concert for children

Concert Hall
19:00
Celebrating 65 years of the St Petersburg TV and Radio Children's Chorus
The Prokofiev Hall
12:00
opera for children
The Prokofiev Hall
15:00
opera for children
3
November
Sunday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev

Featuring Anastasia Matvienko, Xander Parish, Yuri Smekalov, Anastasia Kolegova, Erwin Zagidullin

Mariinsky II
13:00
Mariinsky II
19:00
opera by Giuseppe Verdi

В главных партиях: Yekaterina Goncharova, Migran Agadzhanyan, Yaroslav Petryanik

Concert Hall
12:00
The Academy of Young Theatre-Goers
Concert Hall
19:00
Film music at the Mariinsky

a screening of Harold Lloyd's film Safety Last! will be accompanied by musical improvisations performed by Alexey Chizhik (vibraphone, piano) and Vladimir Volkov (double bass)

4
November
Monday
Mariinsky Theatre
15:00

stage cantata (concert performace)
Solists: Anna Denisova (soprano), Stanislav Leontiev (tenor), Vladislav Kupriyanov (baritone)

Mariinsky Theatre
19:00
Concert Hall
13:00
Concert Hall
20:00
Concert of the prize-winner of the Tchaikovsky International Competition
5
November
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:30
Performance by the Leonid Yakobson Ballet Theatre
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
Mariinsky II
18:30
Concert Hall
19:00
6
November
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by August Bournonville set to music by Herman von Lovenskjøld

Featuring Maria Shirinkina, Vasily Tkachenko, Yuri Smekalov, Nadezhda Gonchar, Igor Kolb

Mariinsky II
19:00
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov (with prologue The Noblewoman Vera Sheloga)

Featuring Irina Churilova, Dmitry Grigoriev, Svetlana Kapicheva, Anton Perminov, Liuba Sokolova, Stanislav Trofimov, Gennady Bezzubenkov, Oleg Videman

Concert Hall
19:00

tragedia lirica in two acts (concert performance)
Featuring Pavel Shmulevich, Tatiana Starkova, Regina Rustamova, Yuri Yevchuk, Dmitry Voropaev, Lyudmila Gradova

7
November
Thursday
Mariinsky II
19:30
ballet by Vladimir Varnava set to music by Boris Tishchenko

Featuring Zlata Yalinich, Alexander Sergeev, Maxim Izmestiev, Vasily Tkachenko, Tatiana Tkachenko

The Musorgsky Hall
19:00
Masterpieces of Russian Vocal Music

Performed by soloists of the Mariinsky Academy of Young Opera Singers

The Prokofiev Hall
19:00
8
November
Friday
Mariinsky Theatre
19:30
Mariinsky II
19:00
opera by Giacomo Puccini

Featuring Tatiana Serjan, Sergei Skorokhodov, Vladimir Vaneyev

Concert Hall
19:00
children’s opera by Hans Krása
The Prokofiev Hall
19:00

Script Author and Host: Natalia Entelis

9
November
Saturday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by Marius Petipa staging by Sergei Vikharev set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Olesya Novikova, Xander Parish, Ekaterina Kondaurova, Nadezhda Batoeva, Igor Kolb, Maria Shirinkina, Alexei Timofeyev

Mariinsky II
19:00
The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30
The Prokofiev Hall
15:00
opera for the very youngest
The Stravinsky Foyer
14:00
10
November
Sunday
Mariinsky Theatre
18:00
ballet by Marius Petipa staging by Sergei Vikharev set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Alina Somova, Timur Askerov, Anastasia Kolegova, Vlada Borodulina, Islom Baimuradov, May Nagahisa, Yevgeny Konovalov

Mariinsky II
13:00
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
13:00

Beethoven. Piano Concerto No. 3
Soloist: Peter Laul (piano)
Introduction by Leonid Gakkel

The Shchedrin Hall
12:00
The Shchedrin Hall
13:30
12
November
Tuesday
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
The Prokofiev Hall
19:30
13
November
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:30
Concert Hall
19:00
Concert of the prize-winner of the Tchaikovsky International Competition

Soloist: Alexei Melnikov (piano)
Conductor: Oleg Zverev

14
November
Thursday
Mariinsky Theatre
20:00
As part of the festival programme of the VIII St Petersburg International Cultural Forum
Mariinsky II
19:30
As part of the festival programme of the VIII St Petersburg International Cultural Forum
ballet by Ilya Zhivoi set to music by Antonio Vivaldi – Max Richter

Featuring Ekaterina Kondaurova, Roman Belyakov

Concert Hall
19:00
As part of the festival programme of the VIII St Petersburg International Cultural Forum

Sergey Dogadin (violin), Matvey Demin (flute), Mao Fujita (piano), Alexei Lobikov (trombone), Fedor Shagov (tuba), Maria Barakova (mezzo-soprano), Alexandros Stavrakakis (bass), Anastasia Kobekina (сello)

15
November
Friday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Alina Somova, Vladimir Shklyarov, Andrei Yermakov, Vlada Borodulina, Anastasia Nuikina, Yevgeny Konovalov, Vladislav Shumakov

16
November
Saturday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Yekaterina Osmolkina, Philipp Stepin, Alexander Romanchikov, Maria Khoreva, Nadezhda Gonchar, Alexei Timofeyev, Maxim Izmestiev

Mariinsky II
19:30
The Prokofiev Hall
12:00
PREMIERE
opera for the very youngest
17
November
Sunday
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
13:00
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin

Featuring Olesya Novikova, Viktor Baranov, Maxim Zyuzin, Alexandra Iosifidi

Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin

Featuring Alina Somova, Islom Baimuradov, Alexander Sergeev, Yekaterina Chebykina

Concert Hall
13:00
The Prokofiev Hall
19:00
18
November
Monday
Concert Hall
19:00

Soloists: Sergey Tanin (piano), Martti Rousi (cello)
Conductor: Natalia Bazaleva
Programme: Mikheyev. Beethoven. Dvořák

19
November
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Viktoria Tereshkina, Xander Parish, Roman Belyakov, Alexandra Khiteeva, Daria Ionova, Victor Caixeta, Yaroslav Baibordin

Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
The Prokofiev Hall
19:30

The St Petersburg Conservatoire presents Outstanding chamber music performers of the 20th century. Portraits of acclaimed professors

20
November
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
Concert Hall
19:00

Programme: Bach. Schumann. Beethoven

The Prokofiev Hall
19:30
mono-opera dedicated to Anna Akhmatova
21
November
Thursday
Mariinsky II
19:30
Performance of the of Samara Academic Opera House

ballet-parable

The Shchedrin Hall
19:00
The birth of masterpieces

Script Author and Host: Natalia Entelis

22
November
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:30
Performance of the of Samara Academic Opera House

ballet-parable

Concert Hall
19:00
23
November
Saturday
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00

Programme: Chopin, Rimsky-Korsakov

The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30
The Prokofiev Hall
19:30
24
November
Sunday
Mariinsky Theatre
19:30
Concert Hall
12:00
The Academy of Young Theatre-Goers

Script Author and Host: Natalia Entelis

The Shchedrin Hall
12:00

Script Author and Host: Olga Piccolo

The Shchedrin Hall
13:30

Script Author and Host: Olga Piccolo

25
November
Monday
Mariinsky Theatre
19:30
Performance by the Leonid Yakobson Ballet Theatre
ballet by Vasily Vainonen set to music by Pyotr Tchaikovsky
26
November
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev

Featuring Olesya Novikova, Andrei Yermakov, Roman Belyakov, Ekaterina Kondaurova, Maxim Izmestiev

Concert Hall
19:00
The Prokofiev Hall
19:30

The St Petersburg Conservatoire presents Models of Russian folklore

27
November
Wednesday
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
The Shchedrin Hall
19:30

Legislators of the Ecclesiastical Style.
Written and presented by Father Ilya Makarov

28
November
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
Concert Hall
19:00
St Petersburg House of Music soloists

Evgenii Evgrafov (piano), Adelina Tazieva (flute), Petr Fedotov (violin)

29
November
Friday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam

Featuring May Nagahisa, Philipp Stepin, Igor Kolb, Yekaterina Chebykina, Vlada Borodulina, Yevgeny Konovalov

Mariinsky II
19:00
30
November
Saturday
Mariinsky Theatre
20:00
Mariinsky II
19:30
ballet by Kirill Simonov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Valeria Martynyuk, Alexander Sergeev, Igor Kolb, Yekaterina Chebykina

Concert Hall
13:00

concert for children

Concert Hall
19:00

Soloist: Sergei Redkin (piano)
Conductor: Ivan Stolbov

The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit