Changes to the playbill
Select venue
Select performance type
Select month

1
April
Monday
Mariinsky Theatre
19:30
Performance by the Leonid Yakobson Ballet Theatre
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky
2
April
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
Mariinsky II
19:00
Rimsky-Korsakov – 175
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov

Conductor: Valery Gergiev

Concert Hall
19:00
opera by Wolfgang Amadeus Mozart
The Prokofiev Hall
19:00
3
April
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Sergei Prokofiev
Concert Hall
19:00
Rimsky-Korsakov – 175
opera in five acts (concert performance)

Conductor: Valery Gergiev

4
April
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
Rimsky-Korsakov – 175
Opera
Mariinsky II
19:30
The Prokofiev Hall
19:00

Programme: works by Pyotr Chernobrivets

5
April
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
Mariinsky II
19:00
opera by Pyotr Tchaikovsky

Conductor: Valery Gergiev

The Musorgsky Hall
19:30
6
April
Saturday
Mariinsky Theatre
13:00
ballet by Alexander Gorsky set to music by Ludwig Minkus
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Alexander Gorsky set to music by Ludwig Minkus
Mariinsky II
19:00
opera by Pyotr Tchaikovsky staged by Alexei Stepanyuk
Concert Hall
13:00

Lyadov, Musorgsky, Rimsky-Korsakov

Concert Hall
19:00
Rimsky-Korsakov – 175
opera in concert

Conductor: Valery Gergiev

7
April
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
Rimsky-Korsakov – 175
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Mariinsky Theatre
20:00
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
Mariinsky II
17:00
opera by Pyotr Tchaikovsky

Conductor: Valery Gergiev

Concert Hall
14:00
Marking 80 years since the birth of Georgy Strautman

Soloists and the Mariinsky Wind Ensemble

Concert Hall
20:00
The Stravinsky Foyer
13:00
8
April
Monday
Mariinsky Theatre
19:30
Performance by the Leonid Yakobson Ballet Theatre
ballet in three acts
9
April
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:30
Rimsky-Korsakov – 175
Michel Fokine's ballets
Mariinsky II
18:30
In memory of Dmitry Yefimov
opera by Richard Strauss
Concert Hall
19:00

аn evening of organ music

10
April
Wednesday
Mariinsky Theatre
18:00
opera by Mikhail Glinka
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
Concert Hall
19:00
The Prokofiev Hall
19:30

The St Petersburg Conservatoire presents

11
April
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Pyotr Tchaikovsky staged by Yuri Temirkanov

Featuring Alexei Markov, Yekaterina Sergeyeva, Yekaterina Goncharova, Dmitry Voropaev, Mikhail Kit

Mariinsky II
19:30
The Prokofiev Hall
19:00
Rimsky-Korsakov – 175

Performers by soloists of the Mariinsky Orchestra

The Shchedrin Hall
19:00
The birth of masterpieces

Script Author and Host: Natalia Entelis

12
April
Friday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by August Bournonville set to music by Herman von Lovenskjøld

Featuring Kristina Shapran, Yevgeny Konovalov, Tatiana Tkachenko, Igor Kolb, Alexander Beloborodov

Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
St Petersburg House of Music soloists

Renata Saitova (marimba), Oxana Sidiagina (harp), Fyodor Amosov (cello), Aylen Pritchin (violin)

The Prokofiev Hall
19:30
13
April
Saturday
Mariinsky II
15:00
ballet by Ilya Zhivoi set to music by Antonio Vivaldi – Max Richter

Featuring Kristina Shapran and Roman Belyakov

Mariinsky II
19:30
ballet by Ilya Zhivoi set to music by Antonio Vivaldi – Max Richter

Featuring Kristina Shapran and Roman Belyakov

Concert Hall
19:00
musical drama in five acts (concert performance)

Featuring Aigul Khismatullina, Oleg Sychov, Elena Vitman, Vladimir Moroz, Andrei Serov
Conductor: Emmanuel Villaume

The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30
The Prokofiev Hall
19:00
14
April
Sunday
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
12:00
Concert Hall
20:00
As part of the festival Germany Week 2019

Prize-winners of the TONALi competition and Mariinsky Orchestra artists

The Prokofiev Hall
15:00
opera in three acts
The Stravinsky Foyer
14:00
The Shchedrin Hall
12:00

Script Author and Host: Olga Piccolo

The Shchedrin Hall
13:30

Script Author and Host: Olga Piccolo

15
April
Monday
Mariinsky II
19:00
opera in three acts (1952 Production) with a prologue The Noblewoman Vera Sheloga (premiere)

Featuring Irina Churilova, Oleg Videman, Stanislav Trofimov, Liuba Sokolova, Mikhail Kit, Anton Perminov, Daria Ryabokon, Vitaly Yankovsky

16
April
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev

Featuring Anastasia Lukina, Yevgeny Konovalov, Danila Korsuntsev, Tatiana Tkachenko, Oleg Demchenko

Concert Hall
19:00
17
April
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev

Featuring Yekaterina Osmolkina, Alexander Sergeev, Roman Belyakov, Tatiana Tkachenko, Erwin Zagidullin

Concert Hall
19:00
The Shchedrin Hall
19:30

Young Voices of the Orthodox Church
Written and presented by Father Ilya Makarov

18
April
Thursday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Viktoria Tereshkina, Vladimir Shklyarov, Alexander Romanchikov, Anastasia Lukina, Valeria Martynyuk, Vasily Tkachenko, Vladislav Shumakov

The Prokofiev Hall
19:30
The Shchedrin Hall
19:30

Script Author and Host: Olga Rozanova

19
April
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring: Yekaterina Osmolkina, Yevgeny Ivanchenko, Roman Belyakov, Yekaterina Petrova, Shamala Guseinova, Alexei Timofeyev, Vladislav Shumakov

Mariinsky II
19:30
Concert Hall
19:00
The Prokofiev Hall
19:00

Script Author and Host: Natalia Entelis

20
April
Saturday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Alina Somova, Timur Askerov, Andrei Solovyov, Maria Khoreva, May Nagahisa, Philipp Stepin, Maxim Izmestiev

Mariinsky II
19:30
Concert Hall
13:00
The Prokofiev Hall
19:30
21
April
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Yekaterina Chebykina, Xander Parish, Andrei Yermakov, Yana Selina, Valeria Martynyuk, Yaroslav Pushkov, Ramanbek Beishenaliev

Mariinsky Theatre
20:00
Concert Hall
14:00
Masterpieces for all times

Script Author and Host: Leonid Gakkel

Concert Hall
20:00
The Prokofiev Hall
12:00
opera for the very youngest
23
April
Tuesday
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin

Featuring Viktoria Tereshkina, Ivan Oskorbin, Konstantin Zverev, Yekaterina Chebykina

Concert Hall
19:00
24
April
Wednesday
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin

Featuring Olesya Novikova, Ivan Oskorbin, Maxim Zyuzin, Yekaterina Chebykina

Concert Hall
19:00

opera in three acts (concert performance)

The Prokofiev Hall
19:00

The St Petersburg Conservatoire presents Models of Russian folklore. Fifth evening

25
April
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:30
Prima Maya Plisetskaya
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin

Featuring Ekaterina Kondaurova, Islom Baimuradov, Andrei Yermakov, Alexandra Iosifidi

The Prokofiev Hall
19:00
one act opera
26
April
Friday
Mariinsky Theatre
18:00
Mariinsky II
19:00
ballet by Vladimir Varnava set to music by Boris Tishchenko

Featuring Nadezhda Batoeva, Andrei Yermakov, David Zaleyev, Vladislav Shumakov, Tatiana Tkachenko

27
April
Saturday
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
19:30
Concert Hall
12:00

Saint-Saëns, Ravel

28
April
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
Mariinsky Theatre
19:00
Mariinsky II
17:00
Concert Hall
12:00
Concert Hall
20:00

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit