Select venue |
Select performance type |
Select month |
Featuring Svetlana Karpova, Anna Denisova, Anastasia Donets, Denis Zakirov, Vladimir Feliauer, Sergei Romanov, Denis Begansky
Featuring Tsvetana Omeltchuk, Isabella Andriasyn, Anna Knyazeva, Klim Tikhonov, Maharram Huseynov, Yaroslav Petryanik, Nikolai Kamensky
Eva Gevorgyan (piano), Sofia Viland (flute), Zinaida Tsarenko (mezzo-soprano), Daniil Kogan (violin)
The Mariinsky Orchestra
Conductor: Gurgen Petrosyan
Soloists: Kristina Gontsa, Olga Pudova, Boris Stepanov, Yaroslav Petryanik, Miroslav Molchanov, Mikhail Petrenko
Yuri Kokko (harpsichord)
The Mariinsky Orchestra
Conductor: Justus Frantz
Violetta Lukyanenko, Alexander Trofimov, Sergei Romanov, Pavel Shmulevich
Elina Drukh (violin), Alexander Rubinov (piano)
Featuring Maria Shirinkina and Alexander Sergeev
Programme: excerpts from musicals by George Gershwin, Leonard Bernstein, Frederick Loewe, Andrew Lloyd Webber, Richard Rogers and others
Featuring Yuri Vlasov, Antonina Vesenina, Yekaterina Sergeyeva, Alexander Mikhailov
Featuring Ekaterina Kondaurova, Viktoria Tereshkina, Roman Belyakov, Maria Shirinkina, Yevgeny Konovalov, Camilla Mazzi, Ramanbek Beishenaliev
Featuring Xeniya Grigorieva, Zhanna Dombrovskaya, Elena Vitman, Yevgeny Nikitin, Andrei Zorin
Conductor: Valery Gergiev
Featuring Natalya Pavlova, Regina Rustamova, Olga Pudova, Anastasia Kalagina, Dmitry Voropaev, Denis Zakirov, Maharram Huseynov, Nikolai Kamensky, Andrei Serov, Vladimir Moroz
Featuring Mikhail Vekua, Yulia Matochkina, Yuri Vorobiev, Yevgeny Nikitin, Mikhail Petrenko, Gleb Peryazev
Conductor: Valery Gergiev
Featuring Olesya Novikova, Even Capitaine, Elena Yevseyeva, Andrei Yermakov, Maxim Zyuzin
Featuring Camilla Mazzi, Ramanbek Beishenaliev
Featuring Sergei Skorokhodov Yulia Matochkina, Yevgeny Nikitin, Mikhail Petrenko
Conductor: Valery Gergiev
Programme: сhamber opera Rising From the Dead
Opera artists and Russian-Chinese Symphony Orchestra
Сonductors: Victoria Dobrovolskaya (Russia) & Tongzho Zheng (China)
Featuring Yekaterina Osmolkina, Alexei Timofeyev, Danila Korsuntsev, Anastasia Kolegova
Featuring Elena Svinko, Nikita Korneyev
Featuring Ekaterina Semenchuk, Tatiana Serjan, Yekaterina Krapivina, Yuri Vorobiev, Roman Burdenko
Conductor: Valery Gergiev
Soloist: Andrei Zubenko (violin)
Symphony Orchestra Northern Symphony
Conductor: Fabio Mastrangelo
Featuring Stanislav Trofimov, Yekaterina Sergeyeva, Sergei Skorokhodov
Conductor: Valery Gergiev
Featuring Alexander Mikhailov, Grigory Chernetsov, Maria Bayankina, Oleg Sychov, Irina Shishkova, Mikhail Petrenko
Conductor: Valery Gergiev
Soloists: Elena Luferova (violin), Yevgenia Peschanskaya (viola), Lev Bespalov (cello)
Soloist and conductor: Lorenz Nasturica-Herschcowici (violin)
Sofia Viland (flute), Alexander Rogozin (oboe), Ivan Stolbov (clarinet), Rodion Tolmachov (bassoon), Alexander Afanasiev (horn)
Programme: Verdi, Foerster, Barber, Gershwin
Featuring Oleg Dolgov (The Bolshoi Theatre), Irina Churilova, Olga Borodina, Vladislav Sulimsky, Ariunbaatar Ganbaatar
Conductor: Valery Gergiev
Soloists of the Mariinsky Academy of Young Opera Singers
Maria Bayankina, Zlata Bulycheva, Anastasia Kalagina
Yuri Kokko (piano), Serafim Alexeyev (castanets)
Featuring May Nagahisa, Vladimir Shklyarov
Soloists: Yekaterina Goncharova, Yekaterina Savinkova, Klim Tikhonov
Yuri Kokko (piano)
Programme: arias from operas by Gluck, Cherubini, Meyerbeer, Verdi
Fedor Osver (oboe), Roman Sosnin (piano)