Renata Shakirova


Upcoming performances:
27 September 2018
4 October 2018
12 October 2018
17 October 2018
27 October 2018
31 October 2018

• Winner (together with Kimin Kim) of Rossiya-Kultura TV's project Grand Ballet (2016)

Born in Tashkent (Uzbekistan).
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet (class of Tatiana Udalenkova) in 2015.
While still a pupil at the Academy she appeared in performances at the Mariinsky Theatre.
Joined the Mariinsky Ballet in 2015.

Repertoire includes:
Giselle (Classical Duet); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa,
The Sleeping Beauty (Aurora, Princess Florine); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Swan Lake (Prince's Friends, Cygnets, Two Swans); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
La Bayadère (Trio of Shades); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
Raymonda (Henrietta, variation in Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Don Quixote (Kitri, Amour, Flower-Girls, variation); choreography by Alexander Gorsky after motifs of the production by Marius Petipa,
Le Corsaire (Gulnare, Odalisques); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography of Marius Petipa,
the Diane and Actéon Pas de Deux from the ballet La Esmeralda; choreography by Agrippina Vaganova,
Le Carnaval (Butterfly); choreography by Michel Fokine,
The Nutcracker (Masha); choreography by Vasily Vainonen,
George Balanchine’s ballets Jewels (Rubies) and Apollo (Polyhymnia, Calliope), A Midsummer Night’s Dream (Pas de deux from Act II), Symphony in C (IV. Allegro vivace), Tchaikovsky Pas de Deux,
Romeo and Juliet (Juliet, Juliet’s Companions); choreography by Leonid Lavrovsky,
Alexei Ratmansky's ballets Concerto DSCH and The Little Humpbacked Horse (Tsar Maiden), Cinderella (Cinderella),
Yuri Grigorovich's ballet The Stone Flower (Katerina), The Legend of Love (Gold Dance, Shyrin), 
Shurale (Syuimbike); choreography by Leonid Yakobson,
Hans van Manen's ballet Adagio Hammerklavier,
Anton Pimonov's ballets Bambi (Butterfly), Violin Concerto No 2,
The Bronze Horseman (Parasha); choreography by Yuri Smekalov,
Paquita (Carducha); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand Pas) by Yuri Burlaka.

Repertoire aiso includes:
Act III of the ballet The Sleeping Beauty (Aurora); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev.

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit