Playbill for October 2015

1
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Giuseppe Verdi
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
Concert Hall
19:00
Music lesson-concert  for children aged 6-10
Introduced by Olga Piccolo
The Prokofiev Hall
19:00
First evening of the sixty-first subscription
Performed by Fusion Point jazz-trio
2
October
Friday
Mariinsky Theatre
20:00
Mariinsky II
19:00
First performance of the thirteenth subscription
opera by Giacomo Puccini
Concert Hall
19:00
First concert of the thirty-sixth subscription
Marking 60 years of the ensemble
3
October
Saturday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev
Mariinsky II
19:00
First performance of the twenty-fifth subscription
opera by Giacomo Puccini
Concert Hall
12:00
First concert of the thirtieth subscription (Saturday)
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
The Musorgsky Hall
19:00
First evening of the fifty-fifth subscription
Featuring Yulia Matochkina (mezzo-soprano)
The Stravinsky Foyer
14:00
First programme of the fifty-ninth subscription
J.S. Bach. C.P.E. Bach. Telemann. Fasch
4
October
Sunday
Mariinsky Theatre
11:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev
Featuring Viktoria Tereshkina
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the seventh subscription
opera by Alexander Borodin
Mariinsky II
19:30
opera by Gioachino Rossini
Concert Hall
12:00
First concert of the thirty-first subscription (Sunday)
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
The Musorgsky Hall
19:00
First evening of the fifty-third subscription
The Prokofiev Hall
12:00
6
October
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the sixteenth subscription
opera by Charles Gounod
Featuring Mikhail Petrenko and Alexei Markov
Mariinsky II
19:30
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
Concert Hall
19:00
opera by Wolfgang Amadeus Mozart
The Prokofiev Hall
19:00
оne act opera
7
October
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Giuseppe Verdi
Mariinsky II
19:30
First performance of the twenty-first subscription
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
Featuring Viktoria Tereshkina
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-fifth subscription
an evening of organ music
The Shchedrin Hall
19:00
First lecture of the sixty-eighth subscription
A word about great performers: Professor Leonid Gakkel
8
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:30
First performance of the fifth subscription
ballet by Vasily Vainonen set to music by Pyotr Tchaikovsky
Mariinsky II
19:00
First performance of the twenty-ninth subscription
opera in four acts
Featuring Ekaterina Semenchuk
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
The Shchedrin Hall
19:00
First lecture of the seventieth subscription
Presented by Natalia Entelis
9
October
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
Concert Hall
20:00
First concert of the forty-ninth subscription

Soloist: Camilla Nylund (soprano)
Conductor: Leif Segerstam

The Shchedrin Hall
19:00
First evening of the seventy-third subscription
10
October
Saturday
Mariinsky Theatre
19:00
Marking eighty years since the birth of Lyudmila Filatova
First performance of the eighteenth subscription
opera by Giuseppe Verdi
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
Featuring Alina Somova
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-eighth subscription
With the support of the Istituto Italiano di Cultura
Andrea Marcelli Jazz Quartet
The Stravinsky Foyer
12:00
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
The Stravinsky Foyer
13:30
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
11
October
Sunday
Mariinsky Theatre
11:30
ballet by Alexander Gorsky set to music by Ludwig Minkus
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Alexander Gorsky set to music by Ludwig Minkus
Mariinsky II
19:00
opera by Pyotr Tchaikovsky
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-first subscription
The Stravinsky Foyer
14:00
Music Hour
Performed by wind section musicians of the Mariinsky Orchestra
Conductor: Ivan Stolbov
13
October
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the twenty-fourth subscription
opera by Sergei Prokofiev
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
Concert Hall
19:00
First concert of the thirty-fifth subscription
opera in four acts (concert performance)
The Prokofiev Hall
19:00
Marking 110 years since the birth of Giacinto Scelsi
First evening of the seventy-second subscription
Original programme by Natalia Pshenichnikova (soprano)
Introduced by composer Nastasia Khrushcheva
14
October
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by August Bournonville set to music by Herman von Lovenskjøld
Mariinsky II
19:00
First performance of the seventeenth subscription
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
15
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by August Bournonville set to music by Herman von Lovenskjøld
Mariinsky II
19:00
First performance of the twenty-eighth subscription
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-fourth subscription
The Shchedrin Hall
19:00
First lecture of the fifty-eight subscription
Presented by Irina Soboleva
16
October
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the twenty-sixth subscription
stage version of the opera by Daniele Finzi Pasca
Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Pyotr Gusev set to music by Adolphe Adam
Featuring Oxana Skorik, Timur Askerov and Danila Korsuntsev
Concert Hall
19:00
First concert of the fortieth subscription

Soloists: Alexander Levin (oboe), Nikita Vaganov (clarinet), Alexander Afanasiev (French horn), Rodion Tolmachov (bassoon)
Conductor: Anton Gakkel

The Musorgsky Hall
19:00
First evening of the sixty-second subscription
Music hour featuring prize-winners of the TONALi competition (Hamburg)
17
October
Saturday
Mariinsky Theatre
20:00
opera by Ruggero Leoncavallo
Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Pyotr Gusev set to music by Adolphe Adam
Concert Hall
19:00
A concert in memory of Georgy Kaminsky
First concert of the forty-third subscription
The Prokofiev Hall
19:00
18
October
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
First performance of the second subscription
One act ballets
Mariinsky Theatre
19:30
One act ballets
Mariinsky II
19:00
First performance of the ninth subscription
opera by Wolfgang Amadeus Mozart
Concert Hall
14:00
opera by Gaetano Donizetti
The Stravinsky Foyer
14:00
Music Hour
Alexander Marinesku (flute), Yulia Koren (piano)
20
October
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:30
First performance of the nineteenth subscription
ballet by Frederick Ashton set to music by Léo Delibes
Featuring Viktoria Tereshkina and Vladimir Shklyarov
Mariinsky II
19:00
Second performance of the eleventh subscription
opera by Richard Strauss
The Prokofiev Hall
19:00
21
October
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Wolfgang Amadeus Mozart
Featuring Mikhail Petrenko
Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky
Concert Hall
19:00
opera by Benjamin Britten
The Prokofiev Hall
19:00
First evening of the sixty-ninth subscription
Marking 180 years since the birth of Camille Saint-Saëns
Written and presented by Leonid Gakkel
22
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
Second performance of the twenty-second subscription
opera by Alexander Borodin
Featuring Mikhail Petrenko
Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky
Concert Hall
19:00
opera by Benjamin Britten
The Prokofiev Hall
19:00
23
October
Friday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Frederick Ashton set to music by Léo Delibes
Mariinsky II
19:00
opera by Sergei Prokofiev
24
October
Saturday
Mariinsky Theatre
19:00
Marking seventy-five years since the birth of Rimma Volkova
Second performance of the fourteenth subscription
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Mariinsky II
19:30
opera by Giuseppe Verdi
Concert Hall
12:00
First concert of the thirty-second subscription (Saturday)
Concert Hall
19:00
First concert of the thirty-seventh subscription

The Festino chamber chorus, the Intrada vocals ensemble
Conductor: Peter Phillips

The Musorgsky Hall
12:00
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
The Musorgsky Hall
13:30
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
25
October
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Mariinsky II
19:00
ballet by Marius Petipa revised version by Konstantin Sergeev set to music by Pyotr Tchaikovsky
Concert Hall
12:00
First concert of the thirty-third subscription (Sunday)
Concert Hall
20:00
The XV festival International Conservatoire Week
Concert marathon of ethnic ensembles. Finale
The Musorgsky Hall
15:30
The ХV festival International Conservatoire Week
The State Conservatoire of Turkish Music of the Technical University of Istanbul (Turkey)
The Prokofiev Hall
17:00
The ХV festival International Conservatoire Week
The Krakow Academy of Music (Poland)
The Stravinsky Foyer
14:00
The ХV festival International Conservatoire Week
The St Petersburg State Rimsky-Korsakov Conservatoire
The Shchedrin Hall
12:00
Music lesson as part of the series Music Told in Tales of Sand for children aged 3-8
The Shchedrin Hall
13:30
Music lesson as part of the series Music Told in Tales of Sand for children aged 3-8
The Shchedrin Hall
18:30
The ХV festival International Conservatoire Week
Festival guest – the ensemble Akunk (Armenia)
26
October
Monday
Mariinsky II
19:00
Second performance of the eighth subscription
In memory of Yuri Solovyov, People’s Artist of the USSR
ballet by Marius Petipa revised version by Konstantin Sergeev set to music by Pyotr Tchaikovsky
27
October
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:30
Ballet de l’Opéra National de Bordeaux
Mariinsky II
19:30
opera by Gioachino Rossini
Concert Hall
19:00
First concert of the fiftieth subscription
28
October
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:30
Ballet de l’Opéra National de Bordeaux
Concert Hall
19:00
Opening of the III International Organ Festival
29
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Concert Hall
19:00
Oleg Pogudin concert
The Musorgsky Hall
19:00
Second evening of the fifty-fifth subscription
30
October
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by George Balanchine set to music by Felix Mendelssohn-Bartholdy
Mariinsky II
18:00
Second performance of the twenty-third subscription
opera by Sergei Prokofiev staged by Graham Vick
Conductor: Valery Gergiev
Concert Hall
19:00
The III International Organ Festival
The Musorgsky Hall
19:00
31
October
Saturday
Mariinsky Theatre
19:30
First performance of the fifteenth subscription
ballet by George Balanchine set to music by Felix Mendelssohn-Bartholdy
Mariinsky II
18:00
opera by Sergei Prokofiev staged by Graham Vick
Conductor: Valery Gergiev
Concert Hall
19:00
Music lesson as part of the series Music Told in Tales of Sand for children aged 3-8

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit