Changes to the playbill
Select venue
Select performance type
Select month

1
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Giuseppe Verdi
The Prokofiev Hall
19:00
First evening of the sixty-first subscription
Performed by Fusion Point jazz-trio
Concert Hall
19:00
Music lesson-concert  for children aged 6-10
Introduced by Olga Piccolo
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
2
October
Friday
Mariinsky II
19:00
First performance of the thirteenth subscription
opera by Giacomo Puccini
Concert Hall
19:00
First concert of the thirty-sixth subscription
Marking 60 years of the ensemble
Mariinsky Theatre
20:00
3
October
Saturday
Concert Hall
12:00
First concert of the thirtieth subscription (Saturday)
The Stravinsky Foyer
14:00
First programme of the fifty-ninth subscription
J.S. Bach. C.P.E. Bach. Telemann. Fasch
Mariinsky II
19:00
First performance of the twenty-fifth subscription
opera by Giacomo Puccini
The Musorgsky Hall
19:00
First evening of the fifty-fifth subscription
Featuring Yulia Matochkina (mezzo-soprano)
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev
4
October
Sunday
Mariinsky Theatre
11:30
ballet by Rostislav Zakharov set to music by Boris Asafiev
Featuring Viktoria Tereshkina
The Prokofiev Hall
12:00
Concert Hall
12:00
First concert of the thirty-first subscription (Sunday)
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the seventh subscription
opera by Alexander Borodin
The Musorgsky Hall
19:00
First evening of the fifty-third subscription
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
Mariinsky II
19:30
opera by Gioachino Rossini
6
October
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the sixteenth subscription
opera by Charles Gounod
Featuring Mikhail Petrenko and Alexei Markov
The Prokofiev Hall
19:00
оne act opera
Concert Hall
19:00
opera by Wolfgang Amadeus Mozart
Mariinsky II
19:30
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
7
October
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Giuseppe Verdi
The Shchedrin Hall
19:00
First lecture of the sixty-eighth subscription
A word about great performers: Professor Leonid Gakkel
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-fifth subscription
an evening of organ music
Mariinsky II
19:30
First performance of the twenty-first subscription
ballet by Coralli, Perrot, Petipa set to music by Adolphe Adam
Featuring Viktoria Tereshkina
8
October
Thursday
Mariinsky II
19:00
First performance of the twenty-ninth subscription
opera in four acts
Featuring Ekaterina Semenchuk
The Shchedrin Hall
19:00
First lecture of the seventieth subscription
Presented by Natalia Entelis
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
Mariinsky Theatre
19:30
First performance of the fifth subscription
ballet by Vasily Vainonen set to music by Pyotr Tchaikovsky
9
October
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
The Shchedrin Hall
19:00
First evening of the seventy-third subscription
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
Concert Hall
20:00
First concert of the forty-ninth subscription

Soloist: Camilla Nylund (soprano)
Conductor: Leif Segerstam

10
October
Saturday
The Stravinsky Foyer
12:00
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
The Stravinsky Foyer
13:30
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
Mariinsky Theatre
19:00
Marking eighty years since the birth of Lyudmila Filatova
First performance of the eighteenth subscription
opera by Giuseppe Verdi
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-eighth subscription
With the support of the Istituto Italiano di Cultura
Andrea Marcelli Jazz Quartet
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
Featuring Alina Somova
11
October
Sunday
Mariinsky Theatre
11:30
ballet by Alexander Gorsky set to music by Ludwig Minkus
The Stravinsky Foyer
14:00
Music Hour
Performed by wind section musicians of the Mariinsky Orchestra
Conductor: Ivan Stolbov
Mariinsky II
19:00
opera by Pyotr Tchaikovsky
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-first subscription
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Alexander Gorsky set to music by Ludwig Minkus
13
October
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the twenty-fourth subscription
opera by Sergei Prokofiev
The Prokofiev Hall
19:00
Marking 110 years since the birth of Giacinto Scelsi
First evening of the seventy-second subscription
Original programme by Natalia Pshenichnikova (soprano)
Introduced by composer Nastasia Khrushcheva
Concert Hall
19:00
First concert of the thirty-fifth subscription
opera in four acts (concert performance)
Mariinsky II
19:30
ballet by Alexei Ratmansky set to music by Rodion Shchedrin
14
October
Wednesday
Mariinsky II
19:00
First performance of the seventeenth subscription
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Concert Hall
19:00
Marathon of prize-winners of the XV International Tchaikovsky Competition
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by August Bournonville set to music by Herman von Lovenskjøld
15
October
Thursday
Mariinsky II
19:00
First performance of the twenty-eighth subscription
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
The Shchedrin Hall
19:00
First lecture of the fifty-eight subscription
Presented by Irina Soboleva
Concert Hall
19:00
First concert of the forty-fourth subscription
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by August Bournonville set to music by Herman von Lovenskjøld
16
October
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
First performance of the twenty-sixth subscription
stage version of the opera by Daniele Finzi Pasca
The Musorgsky Hall
19:00
First evening of the sixty-second subscription
Music hour featuring prize-winners of the TONALi competition (Hamburg)
Concert Hall
19:00
First concert of the fortieth subscription

Soloists: Alexander Levin (oboe), Nikita Vaganov (clarinet), Alexander Afanasiev (French horn), Rodion Tolmachov (bassoon)
Conductor: Anton Gakkel

Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Pyotr Gusev set to music by Adolphe Adam
Featuring Oxana Skorik, Timur Askerov and Danila Korsuntsev
17
October
Saturday
The Prokofiev Hall
19:00
Concert Hall
19:00
A concert in memory of Georgy Kaminsky
First concert of the forty-third subscription
Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Pyotr Gusev set to music by Adolphe Adam
Mariinsky Theatre
20:00
opera by Ruggero Leoncavallo
18
October
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
First performance of the second subscription
One act ballets
The Stravinsky Foyer
14:00
Music Hour
Alexander Marinesku (flute), Yulia Koren (piano)
Concert Hall
14:00
opera by Gaetano Donizetti
Mariinsky II
19:00
First performance of the ninth subscription
opera by Wolfgang Amadeus Mozart
Mariinsky Theatre
19:30
One act ballets
20
October
Tuesday
Mariinsky II
19:00
Second performance of the eleventh subscription
opera by Richard Strauss
The Prokofiev Hall
19:00
Mariinsky Theatre
19:30
First performance of the nineteenth subscription
ballet by Frederick Ashton set to music by Léo Delibes
Featuring Viktoria Tereshkina and Vladimir Shklyarov
21
October
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Wolfgang Amadeus Mozart
Featuring Mikhail Petrenko
The Prokofiev Hall
19:00
First evening of the sixty-ninth subscription
Marking 180 years since the birth of Camille Saint-Saëns
Written and presented by Leonid Gakkel
Concert Hall
19:00
opera by Benjamin Britten
Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky
22
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
Second performance of the twenty-second subscription
opera by Alexander Borodin
Featuring Mikhail Petrenko
The Prokofiev Hall
19:00
Concert Hall
19:00
opera by Benjamin Britten
Mariinsky II
19:30
ballet by Marius Petipa and Lev Ivanov set to music by Pyotr Tchaikovsky
23
October
Friday
Mariinsky II
19:00
opera by Sergei Prokofiev
Mariinsky Theatre
19:30
ballet by Frederick Ashton set to music by Léo Delibes
24
October
Saturday
The Musorgsky Hall
12:00
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
Concert Hall
12:00
First concert of the thirty-second subscription (Saturday)
The Musorgsky Hall
13:30
an interactive lesson from the series Piccolo at the Mariinsky
Mariinsky Theatre
19:00
Marking seventy-five years since the birth of Rimma Volkova
Second performance of the fourteenth subscription
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
Concert Hall
19:00
First concert of the thirty-seventh subscription

The Festino chamber chorus, the Intrada vocals ensemble
Conductor: Peter Phillips

Mariinsky II
19:30
opera by Giuseppe Verdi
25
October
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
The Shchedrin Hall
12:00
Music lesson as part of the series Music Told in Tales of Sand for children aged 3-8
Concert Hall
12:00
First concert of the thirty-third subscription (Sunday)
The Shchedrin Hall
13:30
Music lesson as part of the series Music Told in Tales of Sand for children aged 3-8
The Stravinsky Foyer
14:00
The ХV festival International Conservatoire Week
The St Petersburg State Rimsky-Korsakov Conservatoire
The Musorgsky Hall
15:30
The ХV festival International Conservatoire Week
The State Conservatoire of Turkish Music of the Technical University of Istanbul (Turkey)
The Prokofiev Hall
17:00
The ХV festival International Conservatoire Week
The Krakow Academy of Music (Poland)
The Shchedrin Hall
18:30
The ХV festival International Conservatoire Week
Festival guest – the ensemble Akunk (Armenia)
Mariinsky II
19:00
ballet by Marius Petipa revised version by Konstantin Sergeev set to music by Pyotr Tchaikovsky
Concert Hall
20:00
The XV festival International Conservatoire Week
Concert marathon of ethnic ensembles. Finale
26
October
Monday
Mariinsky II
19:00
Second performance of the eighth subscription
In memory of Yuri Solovyov, People’s Artist of the USSR
ballet by Marius Petipa revised version by Konstantin Sergeev set to music by Pyotr Tchaikovsky
27
October
Tuesday
Concert Hall
19:00
First concert of the fiftieth subscription
Mariinsky Theatre
19:30
Ballet de l’Opéra National de Bordeaux
Mariinsky II
19:30
opera by Gioachino Rossini
28
October
Wednesday
Concert Hall
19:00
Opening of the III International Organ Festival
Mariinsky Theatre
19:30
Ballet de l’Opéra National de Bordeaux
29
October
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
opera by Nikolai Rimsky-Korsakov
The Musorgsky Hall
19:00
Second evening of the fifty-fifth subscription
Concert Hall
19:00
Oleg Pogudin concert
30
October
Friday
Mariinsky II
18:00
Second performance of the twenty-third subscription
opera by Sergei Prokofiev staged by Graham Vick
Conductor: Valery Gergiev
Mariinsky Theatre
19:00
ballet by George Balanchine set to music by Felix Mendelssohn-Bartholdy
The Musorgsky Hall
19:00
Concert Hall
19:00
The III International Organ Festival
31
October
Saturday
Mariinsky II
18:00
opera by Sergei Prokofiev staged by Graham Vick
Conductor: Valery Gergiev
Concert Hall
19:00
Music lesson as part of the series Music Told in Tales of Sand for children aged 3-8
Mariinsky Theatre
19:30
First performance of the fifteenth subscription
ballet by George Balanchine set to music by Felix Mendelssohn-Bartholdy

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit