Maria Shevyakova


Born in Saratov.
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet in 2004 (class of Lyudmila Kovaleva).
Joined the Mariinsky Ballet the same year.

Repertoire includes:
La Sylphide (Medge); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
The Sleeping Beauty (the Queen); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Swan Lake (the Princess Regent, Brides of the Prince, Mazurka, Spanish Dance); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
Le Corsaire (Algerian Dance, Forban Dance); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography by Marius Petipa,
Raymonda (Countess Sibilla, Variation); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Don Quixote (Mercedes, Fandango, Eastern Dance, Gypsy Dance); the ballet choreographed by Alexander Gorsky (Fandango choreographed by Fyodor Lopukhov, Eastern Dance and Gypsy Dance choreographed by Nina Anisimova),
Schéhérazade (Odalisques); choreography by Michel Fokine,
Les Noces (the Bride, The Bride’s Mother); choreography by Bronislava Nijinska,
George Balanchine’s ballets La Valse, Apollo (Latona), and The Four Temperaments (Phlegmatic),
The Nutcracker (Grandmother); choreography by Vasily Vainonen,
Leonid Yakobson’s ballets Spartacus (Egyptian, Hetaerae) and Shurale (Matchmakers),
The Fountain of Bakhchisarai (Ghirei’s Second Wife, Dance of the Captives); choreography by Rostislav Zakharov,
Romeo and Juliet (Capulet’s Wife, Courtesans); choreography by Leonid Lavrovsky,
Shurale (Principal Female Matchmaker); choreography by Leonid Yakobson,
Marguerite and Armand (Marguerite’s Double); choreography by Frederick Ashton,
The Stone Flower (A Merchant’s Wife); choreography by Yuri Grigorovich,
Diana Vishneva: Beauty in Motion (F.L.O.W.; choreography by Moses Pendleton),
The Nutcracker (Eastern Dance); production by Mihail Chemiakin, choreography by Kirill Simonov,
The Magic Nut (Spanish Rat); production by Mihail Chemiakin, choreography by Donvena Pandoursky,
Sacre; choreography by Sasha Waltz,
Symphony in Three Movements; choreography by Radu Poklitaru,
Bambi (Bambi's Mother); choreography by Anton Pimonov,
Orpheus in the Underworld (Hecate); choreography by Yuri Smekalove,
Yaroslavna. The Eclipse (The Gift, Dancers, Saints); choreography by Vladimir Varnava,
Paquita (Dona Guiomar); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand Pas) by Yuri Burlaka.

Нas also performed dances in the operas Khovanshchina (Dance of the Persian Maidens), Ruslan and Lyudmila (Eastern Dance), Betrothal in a Monastery (Eastern Dance), Prince Igor (Captive Maiden, Dance of the Captive Maidens), Carmen (Olé).

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit