Soslan Kulaev


Upcoming performances:
28 October 2018
31 October 2018

Born in Vladikavkaz.
Graduated from the Perm School of Dance in 1996.
From 1996-1997 he trained at the Vaganova Academy of Russian Ballet (class of Boris Bregvadze).
Joined the Mariinsky Ballet in 1997.

Repertoire includes:
La Sylphide (Gurn); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
La Bayadère (the High Brahmin); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
The Sleeping Beauty (the King, Catabalutte, Galifron, Ogre); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Swan Lake (Mazurka, the Prince’s Tutor); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
Raymonda (Abderakhman); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Le Corsaire (Seid-Pasha); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography by Marius Petipa,
Don Quixote (Gamache, Don Quixote); choreography by Alexander Gorsky after motifs of Marius Petipa’s production,
Michel Fokine’s ballets Schéhérazade (Shakhezman, Shakhriar), Pétrouchka (Magician, Organ-Grinder) and The Firebird (Kashchei the Immortal),
Le Sacre du printemps (Shaman, Old Man, Bearded Men); choreography by Vaslav Nijinsky,
Les Noces (Father of the Bride); choreography by Bronislava Nijinska,
The Fountain of Bakhchisarai (Ghirei, Old Men); choreography by Rostislav Zakharov,
The Nutcracker (the Mouse King); choreography by Vasily Vainonen,
Leonid Yakobson’s ballets Shurale (Head Matchmaker), The Bedbug (Bayan) and Spartacus (Crassus),
Romeo and Juliet (Friends of Tybalt, Montague Servant); choreography by Leonid Lavrovsky,
The Stone Flower (an Old Gypsy Man); choreography by Yuri Grigorovich,
George Balanchine’s ballets Prodigal Son (the Father) and La Valse,
Marguerite and Armand (Armand's Father); choreography by Frederick Ashton,
Alexei Ratmansky’s ballets The Little Humpbacked Horse (Danilo), Middle Duet, Anna Karenina (His Majesty’s Aide-de-Camp),
Paquita (Francisco de Cárcamo, Old gypsy man); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand Pas) by Yuri Burlaka
and In the Jungle (Hunter); choreography by Anton Pimonov.

Repertoire also includes:
Sounds of Empty Pages; choreography by John Neumeier,
“The Overcoat” after Gogol (Two Robbers) and The Golden Age (Soviet Team); choreography by Noah D. Gelber,
Princess Pirlipat, or Worthiness Punished; production by Mihail Chemiakin, choreography by Kirill Simonov
Manon (Clients at Madam’s Salon); choreography by Kenneth MacMillan,
Orpheus in the Underworld (Hades); choreography by Yuri Smekalov,
Lulu. Dream of an Anti-Star; choreography by Giuliano Peparini
and Maxim Petrov's ballets Le Divertissement du roi, Pavlovsk.

Has toured with the Mariinsky Ballet to Germany, Greece, Finland, China and Hong Kong.

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit