Alexei Timofeyev


• Prize-winner at the VII International Ballet Competition (3rd prize; Seoul, 2010)
• Diploma-recipient at the XI International Ballet Dancers’ and Choreographers’ Competition (Moscow, 2009)
• Diploma-recipient at the XVI International Rudolf Nureyev Ballet Festival “For superb levels of professionalism and contributing to the development of ballet in the Republic of Bashkortostan” (2010)

Born in Leningrad.
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet in 2004 (class of Gennady Selyutsky).
Joined the Mariinsky Ballet in 2004.

Repertoire includes:
La Sylphide (James, Youths); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
Giselle (Count Albrecht, Classical Duet); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa,
La Bayadère (Idol); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
The Sleeping Beauty (the Bluebird, Princess Aurora’s Suitors); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Le Réveil de Flore (Mercure); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revival of the 1894 production,
Swan Lake (the Prince’s Friends); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
Raymonda (Béranger, Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Don Quixote (Basilio); choreography by Alexander Gorsky,
Le Corsaire (Ali, Lankendem); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography by Marius Petipa,
The Fountain of Bakhchisarai (Vaslav, Polish Youths, Tatar Dance); choreography by Rostislav Zakharov,
The Nutcracker (Moor); choreography by Vasily Vainonen,
Shurale (Ali-Batyr); choreography by Leonid Yakobson,
Romeo and Juliet (Mercutio, Troubadour); choreography by Leonid Lavrovsky,
The Legend of Love (Friends of Ferkhad); choreography by Yuri Grigorovich,
George Balanchine’s ballets Symphony in C (IV. Allegro vivace), Theme and Variations, La Valse, Jewels (Emeralds), Piano Concerto No 2 (Ballet Imperial), Tchaikovsky Pas de Deux and A Midsummer Night’s Dream (Pas de deux from Act II),
Études; choreography by Harald Lander,
Manon (Young Gentlemen); choreography by Kenneth MacMillan,
Alexei Ratmansky’s ballets Cinderella (Autumn) and Anna Karenina (Levin),
William Forsythe’s ballets The Vertiginous Thrill of Exactitude, Steptext and Approximate Sonata,
The Magic Nut (Pan, Hungarian Suitors); staging by Mihail Chemiakin and choreography by Donvena Pandoursky,
Ondine (Tarantella); choreography by Pierre Lacotte,
The Golden Age (Sportsman, Soviet Footballer); choreography by Noah D. Gelber,
Le Sacre du printemps (Elf); choreography by Donvena Pandoursky,
The Ring; choreography by Alexei Miroshnichenko,
Glass Heart (Alexander); choreography by Kirill Simonov,
Presentiment of Spring (Three Men); choreography by Yuri Smekalov,
Simple Things; choreography by Emil Faski,
Without; choreography by Benjamin Millepied,
Le Parc; choreography by Angelin Preljocaj,
Inside the lines; choreography by Anton Pimonov.

Has toured with the Mariinsky Ballet to Great Britain, Germany, Greece, Spain, Italy, China, the Netherlands, the USA, France and Japan.

user_nameExit