Changes to the playbill
Select venue
Select performance type
Select month
1
April
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:00
fantasy ballet in three acts (four scenes)

Featuring Alina Somova, Kimin Kim

2
April
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
dramma giocoso in two acts

Featuring Yevgeny Nikitin, Natalya Pavlova, Tatiana Pavlovskaya

The Musorgsky Hall
19:00
Masterpieces of Russian Vocal Music

Performed by soloists of the Mariinsky Academy of Young Opera Singers

Mariinsky II
19:30
an evening of ballets to music by Igor Stravinsky

Featuring Ekaterina Kondaurova, Renata Shakirova

4
April
Saturday
The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30
Mariinsky Theatre
17:00
stage consecration festival drama in three acts

Featuring Alexei Markov, Yuri Vorobiev, Mikhail Vekua, Yevgeny Nikitin, Anna Markarova

5
April
Sunday
The Shchedrin Hall
12:00
The Shchedrin Hall
13:30
Mariinsky II
19:00
opera in three acts

Featuring Maria Guleghina, Alexei Markov

7
April
Tuesday
Mariinsky Theatre
19:00
opera in four acts with a prologue (summary version of 1869 and 1872)

Featuring Vladimir Vaneyev, Olga Borodina, Alexander Morozov, Sergei Semishkur

8
April
Wednesday
Mariinsky II
19:00
Concert Hall
19:00
opera in three acts

The Shchedrin Hall
19:30

The Melody of the Saviour’s Words
Written and presented by Father Ilya Makarov

9
April
Thursday
Concert Hall
19:00
opera in three acts

Mariinsky Theatre
19:30
ballet in three acts

Featuring Nadezhda Batoeva, Konstantin Zverev

The Shchedrin Hall
19:30
The birth of masterpieces

Script Author and Host: Natalia Entelis

10
April
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet in three acts

Featuring Nadezhda Batoeva and Konstantin Zverev

The Prokofiev Hall
19:00

Script Author and Host: Natalia Entelis

Concert Hall
20:00
St Petersburg House of Music soloists

Ilya Papoyan (piano), Ravil Isliamov (violin)
Conductor: Valery Gergiev

11
April
Saturday
Mariinsky II
18:00
the second day of the tetralogy Der Ring des Nibelungen in three acts

Featuring Mikhail Vekua, Elena Stikhina, Andrei Popov, Roman Burdenko
Conductor: Valery Gergiev

Mariinsky Theatre
19:00
Concert Hall
19:00

opera in three acts (concert performance)

12
April
Sunday
Mariinsky II
17:00
the third day of the tetralogy Der Ring des Nibelungen in three acts with prologue

Featuring Mikhail Vekua, Mlada Khudoley, Elena Stikhina, Mikhail Petrenko
Conductor: Valery Gergiev

13
April
Monday
14
April
Tuesday
Concert Hall
20:00
opera for three solo voices, chorus and orchestra

Featuring Yekaterina Sergeyeva, Andrei Popov, Sergei Aleksashkin

17
April
Friday
Mariinsky Theatre
19:00
18
April
Saturday
Mariinsky Theatre
19:30
19
April
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
ballet in three acts
Mariinsky II
12:00
PREMIERE
springtime tale in a prologue and four acts
Mariinsky Theatre
19:00
20
April
Monday
The Prokofiev Hall
19:30

The St Petersburg Conservatoire presents Models of Russian folklore

21
April
Tuesday
Concert Hall
19:00

an evening of organ music

The Prokofiev Hall
19:30

The St Petersburg Conservatoire presents Outstanding chamber music performers of the 20th century. Portraits of acclaimed professors

22
April
Wednesday
Concert Hall
19:00
Мариинский театр
19:30
ballet in three acts

Featuring Alina Somova, Philipp Stepin

23
April
Thursday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet in three acts

Featuring Anastasia Nuikina, Xander Parish

The Shchedrin Hall
19:30
Ballet masterpieces of the 19th and 20th century at the Mariinsky

Script Author and Host: Olga Rozanova

24
April
Friday
Mariinsky Theatre
19:30
lyric drama in three acts and five scenes

Featuring Maria Guleghina, Vladimir Galouzine, Maria Bayankina

26
April
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
Russian fairytale in two scenes
29
April
Wednesday
Mariinsky II
19:30
30
April
Thursday
Mariinsky II
19:00
ballet in three parts

Featuring Maria Khoreva, Xander Parish

1
May
Friday
Mariinsky II
19:00
2
May
Saturday
The Musorgsky Hall
12:00
The Musorgsky Hall
13:30
3
May
Sunday
The Shchedrin Hall
12:00

Script Author and Host: Olga Piccolo

The Shchedrin Hall
13:30

Script Author and Host: Olga Piccolo

6
May
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:30
ballet in two acts
7
May
Thursday
Mariinsky Theatre
19:30
8
May
Friday
Mariinsky Theatre
19:30
9
May
Saturday
The Musorgsky Hall
13:30
10
May
Sunday
Mariinsky Theatre
12:00
Mariinsky Theatre
19:30
opera in four acts

Featuring Mlada Khudoley, Yulia Matochkina, Oleg Videman

11
May
Monday
Mariinsky Theatre
17:00
stage consecration festival drama in three acts

Featuring Sergei Semishkur, Yulia Matochkina, Yuri Vorobiev, Alexei Markov

Concert Hall
19:00

an evening of organ music

13
May
Wednesday
Concert Hall
19:00
opera buffa in four acts
Mariinsky Theatre
19:30
14
May
Thursday
Mariinsky Theatre
19:00
ballet in three acts

Featuring Alina Somova, Vladimir Shklyarov

The Musorgsky Hall
19:00
Masterpieces of Russian Vocal Music

Performed by soloists of the Mariinsky Academy of Young Opera Singers

17
May
Sunday
The Shchedrin Hall
12:00

Script Author and Host: Olga Piccolo

The Shchedrin Hall
13:30

Script Author and Host: Olga Piccolo

20
May
Wednesday
Mariinsky Theatre
19:30
The Shchedrin Hall
19:30
Ballet masterpieces of the 19th and 20th century at the Mariinsky

Script Author and Host: Olga Rozanova

22
May
Friday
Mariinsky II
19:30
an evening of ballets to music by Igor Stravinsky

Featuring Ekaterina Kondaurova, Vladimir Shklyarov, Roman Belyakov

23
May
Saturday
The Musorgsky Hall
12:00

Script Author and Host: Olga Piccolo

The Musorgsky Hall
13:30

Script Author and Host: Olga Piccolo

24
May
Sunday
Concert Hall
19:00

Conductor: Lorenz Nasturica-Herschcowici
Programme: Mendelssohn. Shostakovich – Barshai. Mahler

5
July
Sunday
6
July
Monday
Concert Hall
19:00
7
July
Tuesday
Concert Hall
19:00
8
July
Wednesday
10
July
Friday
Concert Hall
19:00
11
July
Saturday
Concert Hall
19:00
12
July
Sunday
Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit