Ivan Oskorbin


Upcoming performances:
18 December 2017
23 December 2017
23 December 2017

• Prize-winner at the XXV Theatre festival Paradise in the category “Best Male Role in Ballet” as Conrad in the ballet Le Corsaire (Novosibirsk, 2012)
• Recipient of the Gold Medal at the XII Youth Delphi Games of Russia in the category “Classical Dance”
• Recipient of the Silver Medal at the XIII Youth Delphi Games of Russia in the category “Classical Dance” (2014)
• Diploma-recipient at the XXVI International Ballet Competition in Varna (Bulgaria, 2014)

Graduated from the Novosibirsk State School of Dance in 2009. From 2008-2014 he was a lead soloist with the Novosibirsk Opera and Ballet Theatre. Has performed roles in the ballets Giselle (Count Albrecht), Swan Lake (Prince, von Rothbart), La Bayadère (Solor), The Sleeping Beauty (Prince Fortuné, Bluebird), Le Corsaire (Conrad), Don Quixote (Espada), The Nutcracker (the Nutcracker Prince; choreography by Vasily Vainonen), The Nutcracker (Prince Orshad; choreography by Lev Ivanov, Vasily Vainonen and Sergei Vikharev), Spartacus (Crassus, choreography by Yuri Grigorovich), Michel Fokine’s Chopiniana, Roland Petit’s Carmen (Escamillo) and George Balanchine’s Who Cares?.
Joined the Mariinsky Ballet in 2014.

Repertoire includes:
La Sylphide (Gurn, Youths); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
Giselle (Hans); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa,
Swan Lake (Prince Siegfried, von Rothbart, Spanish Dance); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
The Sleeping Beauty (Princess Aurora’s Suitors); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Raymonda (Jean de Brienne, Abderakhman); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Le Corsaire (Conrad, Birbanto); choreography by Pyotr Gusev after the composition by Marius Petipa,
Don Quixote (Espada); choreography by Alexander Gorsky,
The Firebird (Ivan Tsarevich); choreography by Michel Fokine,
George Balanchine’s ballets Jewels (Emeralds) and A Midsummer Night’s Dream (Titania’s Cavalier),
Carmen-Suite (Torero, José); choreography by Alberto Alonso,
Romeo and Juliet (Paris); choreography by Leonid Lavrovsky,
Spartacus (Harmodius); choreography by Leonid Yakobson,
Sylvia (Aminta); choreography by Frederick Ashton,
The Legend of Love (Vizier); choreography by Yuri Grigorovich,
 Alexei Ratmansky's ballets Anna Karenina (Alexei Karenin), Cinderella (Male dance, Dance teacher),
The Bronze Horseman (Ibrahim the Blackmoor); choreography by Rostislav Zakharov, Yuri Smekalov,
Anton Pimonov's ballets Bambi (the Chief Hunter), Violin Concerto No 2,
Paquita (Clemente); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand Pas) by Yuri Burlaka.

Repertoire also includes:
Remember the Future; choreography by Ksenia Zvereva.

© 1998 – 2017
The Mariinsky Theatre
Information
+7 812 326 41 41
tickets@mariinsky.ru
Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit