Yekaterina Petrova


Upcoming performances:
26 сентября 2020

Graduated from the Vaganova Ballet Academy in 2005 (class of Irina Sitnikova).
Joined the Mariinsky Ballet the same year.

Repertoire includes:
La Sylphide (Effie, Nancy, Sylphs); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
Giselle (Myrtha); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa,
La Bayadère (Gamzatti, D’Jampe, Hindu Dance, Bayadères, Trio of Shades); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
Swan Lake (Pas de trois, Cygnets, Swans, Two Swans); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
Raymonda (Clemance, variation in the Dream scene, Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
The Sleeping Beauty (Gold Fairy); choreography by Marius Petipa, revival of the 1890 version, staging by Sergei Vikharev,
The Sleeping Beauty (Gold Fairy, Sapphire Fairy, Silver Fairy, Courage Fairy); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Le Corsaire (Gulnare, Trio of Odalisques); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography of Marius Petipa,
Don Quixote (Queen of the Dryads, Amour, Flower-Seller); choreography by Alexander Gorsky,
Michel Fokine's ballets The Firebird (Firebird), Le Carnaval (Estrella),
Pétrouchka (Dancers); choreography by Michel Fokine, production by Gary Chryst,
The Fountain of Bakhchisarai (Young Noblewomen); choreography by Rostislav Zakharov,
Romeo and Juliet (Folk Dance, Juliet’s Companion, Servants at the Inn); choreography by Leonid Lavrovsky,
Spartacus (Etruscans); choreography by Leonid Yakobson,
George Balanchine’s ballets The Four Temperaments (Melancholic), Jewels (Diamonds, Rubies) and Symphony in C (I. Allegro vivo), Serenade,
The Stone Flower (Amethysts); choreography by Yuri Grigorovich,
Carmen Suite (Tobacco-Worker); choreography by Alberto Alonso,
5 Tango's; choreography by Hans van Manen,
The Nutcracker (the Nutcracker’s Sisters, Canteen-Keeper, Chinese Dance, Waltz of the Flowers); production by Mihail Chemiakin, choreography by Kirill Simonov,
Alexei Ratmansky’s ballets Cinderella (Khudyshka, Kubyshka) and The Little Humpbacked Horse (Wet-Nurses, Gypsy Dance), Concerto DSCH,
The Magic Nut (Princess Pirlipat, Rat Jester, Spanish Rat); production by Mihail Chemiakin, choreography by Donvena Pandoursky,
Le Bourgeois Gentilhomme (Dancers); choreography by Nikita Dmitrievsky,
Ondine (Tarantella, Four Naiads); choreography by Pierre Lacotte,
Le Sacre du printemps (Sylph); choreography by Donvena Pandoursky,
Yuri Smekalov's ballets Presentiment of Spring (Three Women), Camera Obscura (Magda),
Diana Vishneva: Beauty in Motion (Moses Pendleton’s F.L.O.W. (Swan’s Dreams),
Le Parc; choreography by Angelin Preljocaj,
The Vertiginous Thrill of Exactitude; choreography by William Forsythe,
Sacre; choreography by Sasha Waltz,
Bambi (Falina); choreography by Anton Pimonov,
Maxim Petrov's ballets Ballet No 2, Russian Overture, Pavlovsk,
Paquita (Paquita’s friends); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand Pas) by Yuri Burlaka,
Pulcinella (Prudenza); choreography by Ilya Zhivoi,
Daphnis et Chloé; choreography by Vladimir Varnava,
as well as the Dances of Naina’s Charms and Chernomor’s Slaves in the opera Ruslan and Lyudmila.

Repertoire also includes:
Grand pas from “Paquita” (Variation); choreography by Marius Petipa,
Beyond (choreography by Maxim Petrov) and Lose Yourself to Dance (choreography by Maxim Petrov and Ilya Zhivoi) as a part of the project The Dreamers (2017),
The Parting; choreography by Yuri Smekalov.

Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit