Yekaterina Ivannikova


Upcoming performances:
1 October 2017

Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet in 2005(class of Irina Sitnikova).
Joined the Mariinsky Ballet the same year.

Repertoire includes:
La Sylphide (Effie, Nancy, Sylphs); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
Giselle (Myrtha); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa,
La Bayadère (Gamzatti, D’Jampe, Hindu Dance, Bayadères, Trio of Shades); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
Swan Lake (Pas de trois, Cygnets, Swans, Two Swans); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
Raymonda (Clemance, variation in the Dream scene, Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
The Sleeping Beauty (Gold Fairy, Sapphire Fairy, Silver Fairy, Courage Fairy); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Le Corsaire (Gulnare, Trio of Odalisques); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography of Marius Petipa,
Don Quixote (Queen of the Dryads, Amour, Flower-Seller); choreography by Alexander Gorsky,
Michel Fokine's ballets The Firebird (Firebird), Le Carnaval (Estrella),
Pétrouchka (Dancers); choreography by Michel Fokine, production by Gary Chryst,
The Fountain of Bakhchisarai (Young Noblewomen); choreography by Rostislav Zakharov,
Romeo and Juliet (Folk Dance, Juliet’s Companion, Servants at the Inn); choreography by Leonid Lavrovsky,
Spartacus (Etruscans); choreography by Leonid Yakobson,
George Balanchine’s ballets The Four Temperaments (Melancholic), Jewels (Diamonds, Rubies) and Symphony in C (I. Allegro vivo), Serenade,
The Stone Flower (Amethysts); choreography by Yuri Grigorovich,
Carmen Suite (Tobacco-Worker); choreography by Alberto Alonso,
5 Tango's; choreography by Hans van Manen,
The Nutcracker (the Nutcracker’s Sisters, Canteen-Keeper, Chinese Dance, Waltz of the Flowers); production by Mihail Chemiakin, choreography by Kirill Simonov,
Alexei Ratmansky’s ballets Cinderella (Khudyshka, Kubyshka) and The Little Humpbacked Horse (Wet-Nurses, Gypsy Dance), Concerto DSCH,
The Magic Nut (Princess Pirlipat, Rat Jester, Spanish Rat); production by Mihail Chemiakin, choreography by Donvena Pandoursky,
Le Bourgeois Gentilhomme (Dancers); choreography by Nikita Dmitrievsky,
Ondine (Tarantella, Four Naiads); choreography by Pierre Lacotte,
Le Sacre du printemps (Sylph); choreography by Donvena Pandoursky,
Yuri Smekalov's ballets Presentiment of Spring (Three Women), Camera Obscura (Magda),
Diana Vishneva: Beauty in Motion (Moses Pendleton’s F.L.O.W. (Swan’s Dreams),
Le Parc; choreography by Angelin Preljocaj,
The Vertiginous Thrill of Exactitude; choreography by William Forsythe,
Sacre; choreography by Sasha Waltz,
Bambi (Falina); choreography by Anton Pimonov,
Maxim Petrov's ballets Ballet No 2, Russian Overture,
Paquita (Paquita’s friends); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand Pas) by Yuri Burlaka,
as well as the Dances of Naina’s Charms and Chernomor’s Slaves in the opera Ruslan and Lyudmila.

Repertoire also includes:
Grand pas from “Paquita” (Variation); choreography by Marius Petipa.

Has toured with the Mariinsky Ballet to China.

© 1998 – 2017
The Mariinsky Theatre
Information
+7 812 326 41 41
tickets@mariinsky.ru
Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit