Vasily Shcherbakov


Born in Leningrad (St Petersburg).
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet in 1994.
Joined the Mariinsky Ballet the same year.

Repertoire includes:
La Sylphide (James, Youths); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
Giselle (Albrecht, Classical Duet); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa,
La Bayadère (the Golden Idol, Hindu Dance, Toloragva); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
The Sleeping Beauty (Blue Bird, Prince Fleur de Pois, Prince Chéri, Prince Charmant); choreography by Marius Petipa, revival of the 1890 production,
The Sleeping Beauty (Blue Bird, Aurora’s Bridegrooms); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Swan Lake (Friends of the Prince, Neapolitan Dance, Spanish Dance); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
Raymonda (Béranger, Bernard, variation in the Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Don Quixote (Gamache, Fandango); choreography by Alexander Gorsky (Fandango staged by Fyodor Lopukhov),
Michel Fokine’s ballets Polovtsian Dances (Polovtsian), Le Carnaval (Pierrot, Florestan, Eusebius), Pétrouchka (Drunken Artist) and Schéhérazade (Eunuch),
The Fountain of Bakhchisarai (Nurali, Youths, Chief of the Guard); choreography by Rostislav Zakharov,
The Nutcracker (Drosselmeyer); choreography by Vasily Vainonen,
Leonid Yakobson’s ballets Spartacus (Herald, Chrysogonus, Centurions), Shurale (Evil Spirit),
Romeo and Juliet (Mercutio, Jester, Troubadour); choreography by Leonid Lavrovsky,
Yuri Grigorovich's ballets The Stone Flower (a Hunchback), The Legend of Love (Friends of Ferkhad),
George Balanchine’s ballets Prodigal Son (Friends of the Prodigal), Symphony in C (I. Allegro vivo, IV. Allegro vivace), Theme and Variations, Jewels (Emeralds, Rubies), La Valse and Scotch Symphony,
Études; choreography by Harald Lander,
The Nutcracker (Kryselieu, Pétrouchka, Spanish Dance, Two Cossacks, Grandfather); production by Mihail Chemiakin, choreography by Kirill Simonov,
Princess Pirlipat, or Worthiness Punished (Hungarian Grooms); production by Mihail Chemiakin, choreography by Kirill Simonov,
Alexei Ratmansky’s ballets The Little Humpbacked Horse (the Tsar), Le Baiser de la fée (the Fairy’s retinue), Cinderella (Autumn) and Anna Karenina (Steve, Yegorushka Korsunsky),
Reflections; choreography by Indra Reinholde,
The Magic Nut (Turkish Groom); production by Mihail Chemiakin, choreography by Donvena Pandoursky,
The Golden Age (Sportsmen); choreography by Noah D. Gelber,
Paquita (Priest, Old Gypsy Man); choreography by Yuri Smekalov, reconstruction and staging of Marius Petipa's choreography (Act III Grand pas) by Yuri Burlaka
and dances in the operas Faust (Satyr) and The Queen of Spades (Amour);

Repertoire also includes:
Manon (Lescaut, Young Gentlemen); choreography by Kenneth MacMillan,
Carmen (Toreador, Two Bandits); choreography by Roland Petit,
Coppélia (Franz’s Friends); choreography by Oleg Vinogradov,
Le Sacre du printemps (Idol); choreography by Yevgeny Panfilov,
Goya-Divertissement (Torero); choreography by José Antonio,
Sounds of Empty Pages; choreography by John Neumeier,
Ondine (Friends of Matteo); choreography by Pierre Lacotte,
Orpheus in the Underworld (Orest); choreography by Yuri Smekalov.

Has toured with the Mariinsky Ballet to Europe, the USA, Canada, Mexico, Brazil, China, Taiwan, Japan and South Korea.

© 1998 – 2017
The Mariinsky Theatre
Information
+7 812 326 41 41
tickets@mariinsky.ru
Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit